Újabb jelölőszervezeteket vett nyilvántartásba az NVB a június 9-ei választásokra

MH/ MTI
2024. március 21. csütörtök. 21:32

Mivel a bejelentések megfeleltek a követelményeknek, az NVB hétfőn nyilvántartásba vette az Európai Parlament (EP) képviselőinek választására és az önkormányzati választásra az LMP – Magyarország Zöld Pártját, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetséget, a Kereszténydemokrata Néppártot, a Szabad Ország Mozgalmat, az Új Alternatíva Pártot, a Párbeszéd – a Zöldek Pártját, a Magyar Liberális Párt – Liberálisok elnevezésű pártot.

Az önkormányzati választásra nyilvántartásba vette az Egységben Tapolczáért Egyesületet, a Városlakók a Városért Egyesületet, a 2045 Egyesületet, az Egy célért, Együtt Monorierdőért Egyesületet, a Rajta Újváros! Egyesületet, a Vártak – Városukért Tenni Akarók Egyesületet, az Élhetőbb Városunkért Egyesületet, A Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesületet.

Az önkormányzati és nemzetiségi választásra pedig nyilvántartásba vette a Méhkeréki Románok Egyesületét, a „Zora” Szerb Egyesületet, a Magyarországi Bolgárok Egyesületét, a Cselekvő Romák Nemzeti Konvenciója Egyesületet, a Pilisszentkeresztért Kulturális Egyesületet.

Az NVB az Országos Roma Civil Tanács, a Jövő Alakítók Szövetsége és a Közösen Építő Polgárok Pártja nyilvántartásba vételét visszautasította, mert nem az arra jogosultak jelentették be, a Kelet-Magyarországi Románok Országos Társasköre Egyesület nyilvántartásba vételét pedig azért, mert az egyesületet jogerősen csak 2021. december 14-én jegyezték be, miközben a nemzetiségi választáson jelölőszervezetként történő nyilvántartásba vétel feltétele, hogy a szervezetnek az alapszabályában 2021. január 1-jétől rögzített célja legyen az adott nemzetiség képviselete.

Az NVB határozatai nem jogerősek, három napon belül lehet ellenük jogorvoslatot kérni a Kúriánál.

A június 9-ei önkormányzati választáson jelöltet és listát jelölőszervezetek – pártok, egyesületek, nemzetiségi szervezetek – állíthatnak, valamint azon – a listás választások kivételével – független jelöltek vehetnek részt. Az Európai Parlament tagjainak választásán csak pártok állíthatnak listát.

Jelöltet, illetve listát az a szervezet állíthat, amely a választás kiírása után nyilvántartásba vetette magát. A közös jelöltet, listát állító jelölőszervezeteknek külön-külön kell nyilvántartásba vetetniük magukat. A jelölőszervezeteket a Nemzeti Választási Bizottság és a területi (vármegyei) választási bizottságok veszik nyilvántartásba, attól függően, melyiknél jelentették be a jelölőszervezetet.

A nyilvántartásba vétel feltétele párt és egyesület esetében is, hogy a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szerepeljenek, oda jogerősen be legyenek jegyezve már a választás kitűzésekor.

Nyilatkozniuk kell a jelölteknek és jelölőszervezeteknek a nyilvántartásba vételhez továbbá arról, hogy a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatására külföldi támogatást és belföldi jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől származó támogatást, névtelen adományt vagy ezekből származó vagyonelemet az adott választásra nem használnak fel. Nemzetiségi szervezet esetében további feltétel, hogy az alapszabályában 2021. január 1-jétől rögzített célja legyen az adott nemzetiség képviselete.

A jelölőszervezeteket a különböző választásokra kérelem alapján, egy eljárásban veszik nyilvántartásba, és minden lehetséges választáson jogosultak lesznek részt venni. Ennek alapján a pártokat az EP- és az önkormányzati választásokra, az egyesületeket az önkormányzati választásra, a nemzetiségi szervezeteket az önkormányzati és a nemzetiségi önkormányzati választásokra veszik nyilvántartásba.

A nyilvántartásba vett független jelöltek és jelölőszervezetek leghamarabb április 20-án vehetik át az ajánlóíveket.

Magyar hírlap