Nagy Áron
2024. január 28. vasárnap. 18:13
„Nekünk kell kipukkasztanunk a populisták lufiját” – szögezte le Donáth Anna. Facebook-oldalán pedig azt írta: ugyanazt a küzdelmet akarja folytatni itthon, amelyet „Európában és a teljes nyugati világban azok [folytatnak] , akik a liberális demokráciát védik.”
Szerinte ma a liberálisok és a szélsőséges populisták feszülnek egymásnak. „Orbánok, Fico, Le Penek állnak szemben a Momentummal, Emmanuel Macron és Kaja Kallas észt miniszterelnök pártjával. Ezek az új frontvonalak a világban, így ezek az új frontvonalak a közelgő európai parlamenti választásokon is” – jegyezte meg különös párhuzamokat választva.
Merthogy Kaja Kallas például markánsan háborúpárti álláspontot foglal el Ukrajna tekintetében, és ha rajta múlna, Magyarországnak azonnal le kellene mondania az orosz szénhidrogénekről, ami energiaválsághoz vezetne. Noha, az észt miniszterelnöktől a populizmus sem idegen, hiszen úgy folytatott oroszellenes kampányt a hazájában és az európai porondon egyaránt, hogy a férje érdekeltségébe tartozó cég közben az oroszokkal üzletelt.
Ami pedig Emmanuel Macront illeti, ha sok mindenben nem is, de abban mindenképpen egyetértenek Orbán Viktorral, hogy az Európai Uniónak csökkentenie kell a függését az Egyesült Államoktól, stratégiai autonómiára van szüksége, és hogy nem folytathat ész nélkül kereskedelmi háborút Kínával. Továbbá Párizs támogatja az atomerőművek építését is.
Donáth Anna azért sincs jó helyzetben, mert a jobboldalisággal nem vádolható Medián legfrissebb, a HVG számára készített kutatása szerint egyre kevesebben érzik úgy az országban, hogy rossz irányba mennek a dolgok. Az ellenzék tábora pedig elbizonytalanodott. Jelenleg a Demokratikus Koalíció (11 százalék), a Mi Hazánk (8 százalék), a Momentum (7 százalék), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (6 százalék) és a Jobbik (5 százalék) lenne képes szerintük a parlamentbe jutni.
Egyébként a baloldal helyzetén nyilvánvalóan nem segít, hogy Brüsszelben folyamatosan támadják a hazájukat, és a Momentum képviselői azok közé tartoznak, akik a leghangosabban helyeselnek, amikor a bizottság valamiért eljárást indít, vagy az országnak járó forrásokat visszatartja.
Érdemes megemlíteni, a Magyar Nemzet korábban arról írt, hogy Donáth Anna néhány napja a Soros-hálózat egyik meghatározó emberével, Ivan Krasztevvel folytatott eszmecserét. Ezzel az új elnök el is büszkélkedett a közösségi oldalán. A posztjában azt írta, Krasztevet nem hiába tartják a közép-európai politikai folyamatok legkiemelkedőbb szakértőjének, mivel gyakran pontosabban fogja meg a régiónkon belül zajló folyamatokat, mint arra a helyi elemzők képesek.
Ezután megállapították, hogy az ellenzéki térfélen valós alternatívát csak az hozhat, akiben megvan ugyanaz a „killer instinct”, vagyis gyilkos ösztön, mint Orbán Viktorban. A következő hónapokban kiderül, milyen (ön)gyilkos osztagot sikerül Donáth Annának abból a Momentumból formálnia, amelynek a NOlimpia-kampány óta nem sikerült önállóan tematizálnia a magyar közbeszédet.
Ellenben számos alkalommal sikerült mosolyt csalniuk az emberek arcára, például akkor, amikor korábbi elnökük, Fekete-Győr András kisméretű atomerőműveknek nevezte a napelemeket.
Objektum doboz