MH/MTI
2023. november 30. csütörtök. 18:26
Frissítve: 2023. november 30. 20:46
Novák Előd (Mi Hazánk) az előterjesztők nevében szólalt fel az „igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények módosításáról” szóló javaslat és az „országgyűlési választási rendszer arányosabbá tételéről” szóló határozati javaslat vitájában.
Elmondta: az önkormányzati választásra vonatkozó javaslat a 2014-ig hatályos rendszert vezetné vissza, így Budapesten nem a kerületi polgármesterek kerülnének be a Fővárosi Közgyűlésbe, hanem 32, listán választott képviselő. A határozati javaslatban pedig az Országgyűlés arra kérné fel a kormányt, hogy 2024. január 31-ig nyújtson be törvényjavaslatot, amelyben biztosítja, hogy a parlamenti választásokon a jelölőszervezetek listán elért eredményük arányában kapjanak mandátumot úgy, hogy az elnyert helyeik számát csökkentik az egyéni jelöltek mandátumainak számával.
Azzal indokolt: a Mi Hazánk indítványa megváltoztatná a jelenlegi igazságtalan rendszert, amely a Fidesznek biztosít kétharmados parlamenti többséget, miközben soha nem volt kétharmados választói felhatalmazása, sőt többször 50 százalék alatt végzett. Emellett a fővárosi közgyűlési választást szabályozó rendszer megváltoztatásával Budapesten véget vetnének „a félszázalékos Párbeszéd túlhatalmának”, mert álláspontjuk szerint a torz fővárosi választási rendszer ugyanolyan antidemokratikus módon ad túlhatalmat a Párbeszédnek a fővárosban, ahogy az országgyűlési választási rendszer a Fidesz túlhatalmát biztosítja.
Felhívta a figyelmet arra: a Fidesz által 2014-ben bevezetett fővárosi választási rendszert maga Karácsony Gergely is alkotmányellenesnek minősítette, és az államfőtől akkor azt kérte, hogy ne írja alá a törvényt, most viszont „a balliberális pártok a DK-tól a Jobbikon át a Párbeszédig, azt az antidemokratikus választási rendszert védik, amelynek bevezetésekor diktatúrát kiáltottak”.
Szerinte az ellenzéki pártok közül egyedül a Mi Hazánknak van „receptje” a Fidesz túlhatalmának megszüntetésére, míg a balliberális pártok „örök ellenzékiségre” rendezkedtek be és inkább a kényelmes semmittevést választják.
Úgy vélte: téves az a kérdésfelvetés, amely azt firtatja, hogy kinek az érdeke a javaslatok benyújtása, mert sokkal helyesebb az a megközelítés, hogy mi igazságos, demokratikus társadalmilag. Szerinte mind az országgyűlési választási, mind a fővárosi választási rendszer megváltoztatása, arányossá tétele tulajdonképpen minden jelenlegi ellenzéki pártnak érdeke.
Sikerként értékelte, hogy a kormánypártok napirendre engedték a javaslatokat, ugyanakkor jelezte azt is: nem tudják, hogy a Fidesz mire készül a zárószavazáson, elképzelhetőnek tarták, hogy ha meg is szavazzák az országgyűlési választási rendszer aránytalanságát orvosolni kívánó határozati javaslatot, akkor később ezt egyszerűen nem hajtják majd végre.
Annak a véleményének adott hangot: az önkormányzati választások előtt több mint fél évvel módosítani a szabályokon, nem példátlan Magyarországon, hiszen 1994-ben az MSZP–SZDSZ-kormány két-három hónappal választások előtt változtatott. Megítélése szerint igazságos rendszer irányába egészen a választási eljárás kezdetéig nyugodtan lehet módosítani. Ugyanakkor azt ajánlotta fel: előterjesztőként a Mi Hazánk kész befogadni olyan módosító javaslatot, ami az önkormányzati választás utáni időpontra tolná ki a hatályba lépést, de cserébe, „egyfajta politikai egyezség keretében” azt kérik, hogy a benyújtó frakciója támogassa a javaslatot a zárószavazáson.
A vezérszónoki felszólalások során Toroczkai László (Mi Hazánk) azt mondta: konkrét törvényjavaslatot nyújtottak be az önkormányzati választással kapcsolatban, az országos választással kapcsolatban viszont azért adtak be határozati javaslatot, mert tágabb teret szerettek volna adni az álláspontok kifejtésére.
Kiemelte: ugyanakkor a vitában nagyobb aktivitást vártak, de az, hogy ez nem így van, azt mutatja, hogy a baloldal és a Fidesz gyakorlatilag ugyanazt képviseli, ugyanaz a véleménye a választási rendszerről.
Nacsa Lőrinc: Akár tudjuk is támogatni a módosítást
A KDNP-s Nacsa Lőrinc a kormánypártok nevében kétperces felszólalásban azt mondta, akár tudják is támogatni az önkormányzati választással kapcsolatos törvénymódosítást.
Elmondta, az elmúlt 33 évben az országgyűlési választások nagyjából ugyanabban a keretben zajlottak, de az önkormányzati választások szabályai változtak. Amit most a Mi Hazánk javasol és 2014-ben a baloldal követelt, csaknem húsz évig volt választási rendszer a fővárosban – mutatott rá.